Tiekamies  starptautiskajā konkursā  “Young Car Mechanic 2023”!

Profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu profesionālās meistarības konkurss “Young Car Mechanic 2023” pēc iepriekšējo gadu COVID-19 pandēmijas mestajiem izaicinājumiem atkal atgriezies tradicionālajā formātā. Turpinās arī konkursa izaugsme starptautiskā mērogā – ja iepriekšējā vasarā tajā piedalījās deviņas valstis, tad šogad sagaidāms, ka starptautiskajā finālā startēs arī Grieķija un Slovēnija.


Starptautiskais konkurss “Young Car Mechanic” tehnisko skolu audzēkņiem dod iespēju parādīt zināšanas, prasmes un iemaņas izvēlētajā profesijā, bet nacionālajā un starptautiskajā finālā ļauj darboties ar modernākajām tehnoloģijām, autodaļām un instrumentiem. Savas pastāvēšanas sešpadsmit gadu laikā tas no lokāla, ar auto jomu saistīta zināšanu un prasmju pārbaudes pasākuma Latvijas profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem, pārtapis prestižā starptautiskā konkursā, kurā spēkiem mērojas jaunieši no dažādām valstīm. Ja iepriekšējos pāris gados konkursa norisē pulcēšanās ierobežojumu dēļ savas korekcijas ieviesa COVID-19 pandēmija, tad 2023. gadā “Young Car Mechanic” norisināsies atbilstoši tradicionālajam formātam. Pirmajā un otrajā kārtā jaunieši demonstrēs savas teorētiskās zināšanas, labākos desmit gaidīs dalība nacionālajā finālā Latvijā, savukārt tā uzvarētājs dosies uz starptautisko finālu, kuru jau otro gadu pēc kārtas uzņems iepriekšējā gada uzvarētāja Ungārija.

 

Testa jautājumi kļūst “āķīgāki”

“Young Car  Mechanic 2023” organizatora “Inter Cars Latvija” mārketinga nodaļas vadītājs Armands Umbraško norāda, ka konkursu starplaikā noritējis intensīvs darbs pie teorētisko jautājumu bāzes uzlabošanas un papildināšanas. “Piegādātāji un “Inter Cars” partneri, ar kuriem sadarbojamies “Young Car Mechanic” ietvaros, sūta jaunus, arvien “āķīgākus” jautājumus, savukārt mēs tos apkopojam un adaptējam visu dalībvalstu valodās. Teorētiskā daļa attīstās un turpinās attīstīties arī turpmāk. Tests ir tas pirmais siets, caur kuru tiek “izsijāti” konkursa dalībnieki, un tas tāpat kā līdz šim notiks attālināti. Atbildes uz otrās kārtas testa jautājumiem dalībniekiem būs jāsniedz  rakstveidā žūrijas klātbūtnē. Tas ļaus maksimāli izlīdzināt visu otrajā kārtā tikušo konkursantu iespējas, kā arī padarīs šo kārtu “caurspīdīgāku”. Līdz ar to varam teikt, ka atkal atgriežamies pirmspandēmijas laika “iebrauktajās sliedēs” un pie pārbaudītām vērtībām, jo mūsu uzdevums ir atrast labāko jauno automehāniķi,” saka Armands Umbraško.

 

Katrā valstī savas īpatnības

Kopējais sagatavoto jautājumu klāsts ir ļoti plašs, un katra konkursa dalībvalsts no tiem izvēlas savai valstij un tās ar profesionāli tehnisko skolu mācību programmām atbilstošākos kā teorētisko zināšanu pārbaudei, tā arī nacionālajiem fināliem, kuros “Young Car Mechanic” sadarbības partneri - ražotāji un piegādātāji, piedāvā praktiski veicamos uzdevumus. “Visās valstīs konkursa partneri piedāvā vienotus, savā ziņā universālus uzdevumus, jo izglītības sistēmas ir ļoti atšķirīgas, visur ir savi noteikumi, kādus praktiskos darbus attiecīgā vecuma jaunieši pēc savas valsts mācību programmas apguves ir tiesīgi veikt, un kādus nē. Tādēļ arī starptautiskajam finālam domātie uzdevumi ir jāsagatavo tā, lai tie atbilstu visu šo valstu mācību formātam un neprasītu specifiskas zināšanas, piemēram, attiecībā uz elektromobiļiem, kuras attiecīgā līmeņa profesionālās izglītības iestādēs vēl netiek apgūtas,” skaidro “Inter Cars Latvija” mārketinga nodaļas vadītājs.

Konkursa pirmā kārta – attālināti veicamais tests, norisināsies jau janvāra vidū, un tajā aicināti piedalīties visi interesenti, kuri Latvijas tehniskajās skolās apgūst automehāniķa profesiju. Otrā kārta notiks martā izstādes “Skola 2023” ietvaros Starptautiskajā izstāžu centrā “Ķīpsala”, bet nacionālais fināls gaidāms marta beigās vai aprīļa sākumā. Savukārt starptautiskais konkurss “Young Car Mechanic 2023”, visticamāk, līdzīgi kā pērnvasar, arī šogad startēs jūnija beigās un, ļoti iespējams, atkal būs Līgo un Jāņu laikā.

 

Konkursa popularitāte turpina augt

Ikgadējais konkurss “Young Car Mechanic” jauniešu vidū gūst arvien lielāku popularitāti, un to apliecina arī tas, ka pērn Latvijā pirmajā kārtā konkurss pulcēja rekordlielu dalībnieku skaitu – 343 jaunos automehāniķus. 

Paredzams, ka starptautiskajā finālā satiksies labākie jaunie mehāniķi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Slovākijas, Ungārijas, Rumānijas, Bulgārijas, Horvātijas, Grieķijas un Slovēnijas. Diemžēl arī šogad konkursā neredzēsim Ukrainas pārstāvi, jo, lai arī ukraiņi seko līdzi visām konkursa norisēm, piedalīties tajā viņiem neļauj Krievijas uzsāktais karš un agresija. Ļoti ceram un ticam, ka vēl pēc gada Ukrainas pārstāvji konkursā atkal būs kopā ar mums.

YCM galvenie mērķi ir veicināt automehāniķa profesijas popularitāti un kvalitāti, dalīties pieredzē, mācību metodēs, veicināt sadarbību starp darba devējiem un izglītības iestādēm, kā arī iepazīstināt izglītojamos ar jaunākajām tehnoloģijām un nākamajiem darba devējiem. Kopējais balvu fonds ir 75 tūkstoši eiro un sagaidāms, ka gan nacionālajā, gan starptautiskajā līmenī tas nākotnē vēl palielināsies. Kopumā starptautiski konkursā iesaistīti vairāk nekā 3000 topošo automehāniķu, un šo gadu laikā tas ar automehāniķa profesijas apguvi saistīto tehnisko skolu audzēkņiem kļuvis par nozīmīgāko gada notikumu. Vēlam veiksmi visiem tā dalībniekiem, un uz tikšanos!